İncir cennetten mi indi?

Soru Detayı

- Bu rivayetin kaynaklarını ve sıhhatlerini belirtip açıklar mısınız?
"İncir yiyin. Eğer cennetten inen bir meyve söyleyecek olsaydım, bunun incir olduğunu söylerdim."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rivayete göre, kendisine bir tabak incir ikram edilen Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, ondan yedikten sonra şöyle buyurmuştur:

“İncir yiyiniz, şayet cennetten indirilmiş bir meyve söyleyecek olsaydım, incir derdim. Çünkü cennet meyveleri çekirdeksizdir. İncir yiyin, zira o basuru keser, eklem ağrılarına iyi gelir.” (Kenzü’l-Ummâl, Hadis no: 28280)

Bu hadis rivayetinin sahih olmadığı söylenmiştir.(bk. İbn Kayyim el-Cevziyye, Zâdü’l-meâd, Müessesetü’r-risâle, Beyrût 1415, IV, s. 268).

İncirin adının verildiği Tin Suresi’nde geçen “İncire ve zeytine andolsun.” ayetinde Allah’ın incire “andolsun” şeklinde yemin etmesi, bizlere bu meyvenin ehemmiyetini göstermektedir.

İncir, Allah’ın insanlar üzerindeki rahmetinin bir göstergesidir. Rabbimiz bu mübarek meyve içinde, insanın ihtiyacı olan maddeleri, onun sağlığına uygun bir denge ile adeta paketlenmiş bir şekilde bizlere sunmuştur.