Haram kazançtan alınan hediyeleri yersek nasıl telafi edelim?

Soru Detayı

- Misafirliğe gelince yanlarında bize ikram etmek için bazı meyve ve yiyecekler getiriyorlar. Onların kazancının hepsinin kesin olarak haram olduğunu biliyoruz, bu yiyeceklerin fiyatına bedel olarak İslami vakıflara para olarak verdikten sonra onları yiyebilir miyiz?
- Ya da bu durumda ne yapmamız uygun olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haram para ile alındığını bildiğiniz hediyeleri kabul etmez ve yiyecekleri yemezseniz bir çeşit  “marufu emir, münkeri red ve ıslah” yapmış olursunuz. Aksine bir zaruret yoksa, Müslüman böyle yapmalıdır.

Mecbur kalır da yerseniz, bedelini tasadduk etmeniz gerekmez.

Size haram olan bir şeye sahip olduğunuzda ise bunu yoksullara vermeniz gerekir.