Tanrı ismi içeren yiyecekler helal mi?

Soru Detayı

- Gıda malzemelerinin adı “Krishna gee Baba masala” gibi başka tanrı isimleri içeriyor, helal restoranlar bile bu malzemeyi Hindistan'da yemek hazırlamak için kullanıyor, kaçınılmaz tüm Hint gıda malzemeleri bazı tanrı isimleri içeriyor.
- (Bu) Şirk midir?
- “Krishna tatlıları” gibi Hindu tanrısında adı olan sebze restoranında yemek yemek için fikriniz nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümana göre batıl olan din salikleri bazı yiyeceklere kendi kutsallarının adını koyarlar, bunlar helal ise Müslümanlar bunları yiyebilirler.

Helal bir yiyeceğin veya içeceğin ismi kötü veya günah olan bir şey olsa bile, bu durum o yiyeceği haram yapmaz.