Yaş pastaya ayet ve hadis yazıp, bunları kesip yemek caiz mi?

Soru Detayı

- Yaş pastaların üstüne yenilebilir baskı ile Arapça yazılım Ayet, Hadis ifadeleri ya da Allah, maşallah gibi lafızlar veya Cevşen ve başka dualar yazmak veyahut Latin harflerde manasını yazmak daha sonra kesip yemek caiz mi?

- Ayrıca, yaş pastalar üzerine resim olarak genel baskı caiz mi çocuk resmi, Kuran ve dini kitaplar kapak resmi gibi resimler yapmak sonra bunları kesip yemek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet, hadis, Allah, maşallah gibi ifadeleri yenilebilir halde yazmamak daha iyi olur. Çünkü bunların yere düşmesi, uygun olmayan yerlerde bulunması, ayetlere abdestsiz dokunulması gibi durumlar söz konusu olabilir. Özellikle abdest açısından ayetler konusunda daha dikkatli olunması gerekir.

Bu açıdan, soruda geçen şeylerde -saygısızlık kastı bulunmadıkça ve ayetlere abdestli dokunmak şartıyla- haram olmazsa da herkes gereken hassasiyeti gösteremeyeceği için ayet yazılmaması daha uygun olur.