Doyduktan sonra yemeye devam etmek günah mı?

Soru Detayı

- Bir yemeği karnımız doyduğu halde aç olmadığımız halde yemek günah mı yada caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Yiyin, için, fakat israf etmeyin, şüphesiz Allah israf edenleri sevmez.” (A'raf, 7/31)

mealindeki ayet bu konuda çok açıktır.

Doyduktan sonra fazladan yemek yemeye devam etmek, Allah’ın sevmediği bir durum olduğu bu ayetten anlaşılmaktadır.

Allah’ın sevmediği her şey kötüdür, kötü olan her şey haramdır. Buna göre, doyduktan sonra yemek yemek haramdır.

Ancak bir kimsenin, yarın tutacağı oruca kuvvet olsun diye veya misafirini utandırmamak için yemesinde bir sakınca yoktur. Doyduktan sonra, fazlaca yese bile, bu durumda da bir günah yoktur. (bk. Fetavâyı Hindiye, 12/63)