Azap bize gelip çattığında iman etsek, o iman kabul olmaz mı?

Soru Detayı

- Kuran'daki bir ayette, azap kendilerine çattığında can çekişmenin de etkisiyle kişi kurtuluş için iman ettiğinde, bu durumdaki imanın kabul olunmayacağı yazıyor.
 - Bu durumdaki iman kabul olunmaz mı? Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Yoksa makbul tövbe, kötülükleri yapıp edip de sonra kendilerinden birine ölüm gelip çattığında: 'İşte ben şimdi tövbe ettim.' diyenlerin tövbesi değil. Kafir olarak ölen kimselerin tövbesi de değil. İşte öylesi kimselere, çok acı veren bir azap hazırladık.” (Nisa, 4/18)

Tövbenin makbul olmasına dair ayet ve hadisleri bir arada değerlendiren müfessirlerin vardıkları sonuç şudur:

Can çekişme durumundan önce, henüz hayattan ümitsiz değil iken küfürden tövbe ile iman etmek veya günahtan tövbe etmek geçerlidir. Fakat can çekişme halinde hayattan ümit kesme durumunda küfürden tövbe ve iman etmek veya günahtan tövbe etmek geçerli değildir.

Demek ki, sekerat dediğimiz ölüm anı gelince yapılan tövbe geçersizdir. Ancak biz bu zamanı tam bilemediğimiz için, başkaları hakkında olumsuz bir ifade kullanamayız.

Kendimiz için de ne olur ne olmaz ölüm her an gelebilir, diyerek her zaman hazır olmalıyız, imanımızı taze tutmalıyız ve günahlarımızdan da hemen tövbe edip ibadetlerimizi zamanında yerine getirmeliyiz.