Kedi alım satımı nasıl caiz olur?

Soru Detayı

- Kedi alım satımı nasıl caiz olur, insana faydası ne?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i sünnet mezheplerinin dördüne göre de kedi alım satımı caizdir, bir sakıncası yoktur. Hz. Peygamber'in kedinin alım ve satımını yasakladığına dair bazı rivayetler nakledilmekle birlikte (Nesaî, Büyu 49) bunların sıhhatine şüphe ile yaklaşılmış ve nihayetinde alimlerin kedi satımına ruhsat verdiği bilgisi aktarılmıştır. (bkz. Nesaî, Büyu 49)

Kedilerin alım satımı konusunda yasaklayıcı herhangi bir ayet ve sahih hadis bulunmamaktadır. Bu hayvanlar ister fare tutma gibi bir gaye için isterse sadece besleme maksadıyla alınsın veya satılsın, bunların satışında veya alımında bir sakınca görülmemiştir.

Esasen kediler, yaratılışları itibarıyla insanların arasında yaşamaya alışkın hayvanlardır. Bunu ifade etmek için Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuşlardır:

 إِنَهَا لَيْسَتْ بِنَجَسٍ إِنَّمَا هِيَ مِنَ الطَّوَّافِينَ عَلَيْكُمْ وَالطَّوَّافَاتِ

O (kedi) pis değildir, o sizin evlerinizde ve çevrenizde çok dolaşan temiz hayvanlardandır.” (Ebu Davud, Taharet 38; Nesai, Taharet 54; Tirmizî, Taharet 69)

Bununla beraber, kedi satışının caiz olması, onun teşvik edildiği şeklinde algılanmamalıdır.

Özetle söylemek gerekirse, hakkında bir teşvik olmamakla beraber kedi alım satımı caizdir. (bk. İbn Hümam, Fethu’l-kadîr, 7/118; İbn Nüceym, Bahru’r-raik, 6/187)