Kedi sevgisi imandandır, diye bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Var ise sahih midir? Hadisin senedini verir misiniz?
- İslam’da kedinin yerinden bahseder misiniz?
- ​Böyle bir hadis varsa ve sahihse Peygamberimiz neden böyle bir söz söylemiştir, hikmeti nedir?
- Bediüzzaman Said Nursi'nin kedilerin ya Rahim diye zikr ettiğini söylemiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Âlimlerimiz, kediyle ilgili bazı hadisler nedeniyle, kedi sahibi olmanın ve kedileri terbiye etmenin müstehap olduğunu belirtirler. (bk. Mübarekfuri, Tuhfetü’l-Ahvezi, 1/263)

Ancak hadis diye bilinen “Hubbül hirrati minel iman / Kediyi sevmek imandandır.” anlamındaki sözün, uydurma olduğunu ifade ederler. (bk. Sağani, Mevzuat, no: 83)

Bediüzzaman gibi bazı âlimler, bunların çıkardığı mırmırların "Ya Rahim, Ya Rahim" şeklinde bir dua olduğunu söylemektedirler.

"Kedi, seni sever, tazarru eder; ihsanını alıncaya kadar... aldıktan sonra, sanki aranızda hiçbir muarefe olmamış gibi bir tavra girer... evet, onun ancak Münim-i Hakîkî’ye şükran hissi vardır; çünkü fıtratı Sâni’i bilir... ve şuuru olsun olmasın, lisân-ı hâliyle ibadetini eda eder. Evet, kedinin mırmırları ‘Yâ Râhîm! Yâ Râhîm! Yâ Râhîm’dir." (bk. Mesnevi-i Nuriye, Katre)