Kedinin artığı su ile abdest alınabilir mi?

Soru Detayı

- Peygamberimiz kedinin içtiği su ile abdest almış.
- Kedilerin dışkısında hamilelere düşük yaptıran parazit olabiliyor. Kedi de ardını yalayan bir hayvan. Diyelim ki yaladı. Ardından suyu içti. Dilinde pislik olabilir. Suyu da kirletebilir.
- Peygamberimiz yanlış mı yaptı diye kafama takılıyor. Bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kedinin artığının necis (şeri temizlikte kullanılamaz, bu manada pis) olup olmadığı konusunda müçtehitlerin (mezheplerin) ittifakı yoktur.

Ebu Hanife’ye göre kedinin artığını kullanmak tahrimen mekruhtur.

Diğer müçtehitlerden kedinin artığına “temiz" ve "tenzihen mekruh” diyenler vardır.

Her müçtehit kendine ulaşan rivayetler ve akıl deliline göre hükme ulaşmıştır.

Bir maddenin şeri temizlikte kullanılmasının caiz olması, sağlığa zarar vermemesine bağlıdır. Tıbbi araştırmalar bir suyun ve benzerinin içilmesinin veya kullanılmasının sağlığa zarar verdiğinde ittifak ederlerse, şeran da o su kullanılamaz.

Peygamber Efendimiz (asm) kedinin artığını kullanabilirsiniz derken bazı rivayetlerde "devamlı evin içinde dolaşan hayvanın bir şeyleri yalamasına mani olmanın ve bunu bilmenin mümkün olmadığı veya zor olduğu" gerekçesini de eklemiştir. (bk. Ebu Davud, Taharet, 75; Beyhakî, Sünen, 1/372; Tirmîzî, Taharet, 92)