Aişe annemiz elbiseye bulaşan menilerin nasıl temizlenmesi gerektiğini tarif mi etmiş?

Soru Detayı

- ​Ben böyle bir rivayet gördüm acaba bu rivayetin bana kaynağını atabilir misiniz rica etsem doğrusunu okumak istiyorum da. çünkü size yollayacağım rivayetin oynanmış olduğunu düşünüyorum saygılar:
- Birgün Aişe annemize, kendisine namahrem bir adam misafir olmuş. Ertesi sabah Aişe annemiz bu adama elbisesine bulaşan menileri nasıl temizlemesi gerektiğini, sözlü olarak tarif etmiş. (Müslim)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu rivayet Müslim'de geçmektedir. Ayrıca bu rivayet değişik varyantları ile Tirmizi ve başka hadis kitaplarında da geçmektedir.

Dolayısıyla bunları bir bütün olarak değerlendirdiğimizde şu sonuç çıkmaktadır:

- Hz. Aişe'ye bir misafir gelmiştir. Bu kişi misafirlerin kaldığı yerde gecelemiş, sabah Hz. Aişe'nin cariyesinden su isteyip onunla elbisesini yıkamıştır. Cariyesi bu durumu görüp Hz. Aişe'ye meseleyi arzetmiş ve Hz. Aişe de Hz. Peygamber (asm)'in elbisesine meni bulaştığı zaman sadece ilgili yeri ovmakla yetindiğini cariyesi ile bildirmiştir.

- Rivayetin bir diğer şekli ise, gece üzerine örtmesi için kendisine bir örtü gönderilmiş ve bu kişi sabah o örtüyü yıkamak için su istemiş ve örtüyü yıkamıştır. Hz. Aişe de bunun üzerine bu ifadeyi söylemiştir.

- Olay Hz. Aişe'nin evinde gerçekleşmiş gibi algılanmakta ise de böyle bir durum söz konusu değildir. (bk. Müslim, Taharet, 32; Tirmizi, Taharet, 85)