Kız çocuğu dokuz yaşına geldiği zaman, artık o bir kadın adayıdır, hadisi ne demektir?

Soru Detayı

- Hz. Ayşe'den Tirmizi bir hadis naklediyor. Diyor ki;

 "Kız çocuğu dokuz yaşına geldiği zaman artık o bir kadın adayıdır." (Tirmizi, 9 nikah 19 no:1109)

- Hz. Ayşe’den gelen bu rivayet için uydurma diyorlar doğru mu, sahih hadis mi?

- Bazı Hristiyan siteler, bu hadisin raviler tarafından uydurulduğunu iddia ediyorlar, açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela bu söz hadis değildir. Hz. Aişe'nin sözü olarak nakledilmiştir. O dönemde kızların dokuz yaşında büluğa erdiğini ifade eden Hz. Aişe'nin sözünü nakletmiştir.

Bu ifadenin geçtiği bölümde, küçük kızın evliliğinin geçerli olup olmadığı hususu zikredilmekte ve bazı alimler nikah kıyılabileceğini, ancak kız büluğa olup bu evliliği onaylayana kadar evliliğin gerçekleşmeyeceğini, bazıları ise nikahın bile kıyılmayacağını ifade etmişlerdir.

Bilindiği üzere, sıcak bölgelerde çocuk çok daha erken dönemde büluğa ermektedir. Dolayısıyla erken dönemde de evlilikler olabilmektedir. Nitekim konuyla ilgili hadislerde yaş sınırı değil büluğa erme ve akli idrak belirtilmiştir.