Hz. Aişe oyun seyrederken Peygamberimizin sırtına mı binmiştir?

Soru Detayı

- Bir sitede Hz. Ayşe’nin Habeşlilerin danslarını seyrederken Peygamberin sırtına bindiğini iddia ediyorlar. İnternette böyle bir şey bulamadım. Bu iddia doğru mu?
- Okuduğum rivayetlerde sadece omuzuna yaslanma var. Hz. Ayşe’nin boyu Peygamberimiz kadar uzun mu?
- Bu konuda rivayet var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bu iddia yanlıştır.

Habeşistanlıların Mescid-i Nebevî'de yap­tıkları mızrak oyunları kadın-erkek pekçok kimse tarafından da seyredilirdi. Hz. Ömer, bir defasında bunu engellemek istemiş, Rasûlullah ona "Bırak oynasınlar." demiştir.

Hz. Aişe'ye bizzat Hz. Peygamber (asm), bu mızrak oyununu seyretmeyi teklif etmiş, onu ridasıyla örterek, mescidde icra edi­len oyunu beraberce Hz. Aişe validemiz usanıncaya kadar seyretmişlerdir.

Hz. Aişe validemizden aktarılan rivayetlerden bazıları şöyledir:

"Habeşliler mescidde oyun oynuyorlardı, ben de Habeşliler'e bakıyordum; bu hâlde iken Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem) beni perdeliyordu. Ömer o Habeşliler'i oyunlarından engellemeye davrandı. Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellam) Ömer'e: 'Onları eminler olarak bırak. Ey Erfide oğulları, emniyet içinde olun (oynayın).' buyurdu." (Buhari, İdeyn, 25)

"Ben, oynayan Habeşlilere bakarken Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve selem)’in, elbisesi ile beni örttüğünü görmüşümdür. O zaman henüz bir taze idim. Siz oyunu seven genç yaştaki bir tazenin buna ne derece can atacağını takdir buyurun.” (Müslim, İdeyn 17)

"Vallahi Resûlüllah Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i odamın kapısında dururken gördüm; Habeşliler, Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve seIlem)'in mescidinde harbeleri ile oynuyorlar; Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem) de ben oyunlarını göreyim diye elbisesi ile beni örtüyordu. Ben (bakmaktan) vazgeçinceye kadar, benim (hatırım) için ayakta duruyordu. Siz, eğlenceye düşkün genç yaştaki bir tazenin buna ne derece can atacağını takdir buyurun.” (Müslim, İdeyn 18)

Buna göre, Peygamber Efendimiz (asm), Hz. Aişe validemizi ridası, yani elbisesi içine almıştır. Hz. Aişe validemiz de başını Peygamberimizin ya tam yanında durarak ya da arkasına gizlenerek omuzuna yaslanmış ve oyunu seyretmiştir. Peygamber Efendimiz de eşinin seyretmesine uygun bir durum sergilemiştir.