İhtiyarlık yok edilebilir mi?

Soru Detayı

- Bildiğim kadarıyla Peygamber Efendimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem)'in ihtiyarlığın bir çözümü/şifası olmadığı ile ilgili hadisleri mevcut.
- Bazı kimselerin, yapay organlar veya daha genç kimselerden organlar alınıp yaşlılara nakledilmesi ile yaşlıların daha genç olacağı ve ihtiyarlığın çözümünün olduğu gibi iddialarına nasıl cevap vermemiz gereklidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadise göre insanlar daima genç kalamazlar, yaşlanmak ve ihtiyarlamak kaçınılmazdır.

Yapay aletler takarak veya başka şekillerde yaşlılara gençlik aşıları yapmak veya onlara gençlerin imkanlarını sağlamak mümkün olsa bile bu, ihtiyarlığın ortadan kalkması değildir, ihtiyarlığı kısmen tamirdir.

Hadis "tamir edilemez" demiyor. Mesela diş yaptırmak da bir tamirdir ve eskiden beri farklı tekniklerle de olsa vardır...