Kadın, ihramlıyken yüzünü örter mi?

Soru Detayı

- Biz erkeklerden (peçe vs. ile) yüzümüzü örter, ihramlı iken örtmeden önce de taranırdık. Bu hadis sahih mi zayıf mı?
- Alimler ne demiştir?
- Bir de şöyle bir hadis var: Hz. Ayşe, biz hacda yüzümüzü örterdik, Hz. Peygamber tavrımızı yadırgamazdı. Bu hadis sahih midir?
- Hadis alimlerinin görüşü nedir?
- Bana zayıf gibi geldi açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu hadisi Hâkim, Hz. Ebu Bekir’in kızı Hz. Esma’dan rivayet etmiş ve sahih olduğunu bildirmiştir. (bk. Hâkim, 1/624)

- Hz. Aişe’den konuyla ilgili gelen bir rivayet şöyledir:

“Biz ihramlı olduğumuz halde, erkeklerle karşılaştığımızda elbisemizi yüzümüzün üzerine bırakırdık. Onlar geçtikten sonra o örtüyü yüzümüzden kaldırırdık.”

İbn Hacer bu rivayetin zayıf olduğunu bildirmiştir. (bk. Fethu’l-Bari, 3/406)

- Bununla beraber, ihramlı kadının yüzünü örtmesi alimleirn ittifakıyla haramdır. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 3/599)