Kedi rahatsız olmasın diye cübbe kesme olayı doğru mu?

Soru Detayı

- Annemgil Peygamberimizin (s.a.v.) cübbesinde uyumakta olan kedi olduğu için cübbesini kesip kalktığını söylüyor.
- Böyle bir rivayet/hadis var mı, varsa sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bu anlamda bir hadis rivayeti bulamadık.

Ancak, Ahmed er-Rifai Hazretleriyle ilgili böyle bir olay nakledilir.

Rivayete göre, bir gün Ahmed er-Rifai’in yanına bir kedi gelir ve cübbesine yatıp uyur. Namaz vakti olunca kedinin uyanmadığını görünce, onun yattığı kısmı kesip namaza gider. Döndüğünde kedinin uyanıp gittiğini görür ve kestiği parçayı alıp cübbesine tekrar diker. (Zehebi, Siyeru alami'n-nübela, -Şamie- 15/307)