Peygamber Efendimizin kedisi var mıydı?

Soru Detayı

- İş arkadaşıyla konuşurken Peygamber Efendimizin (asm) kedisinin olduğunu söyledi. Halbuki benim bildiğim sahabelerden birinin kedisinin olduğudur.
- Peygamber Efendimizin (asm) kedisi yoktu biliyorum, ama cok severmiş kedileri...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Menkıbe tarzında Peygamber Efendimiz (asm)'in “Müezza” adında bir kedisinden söz edilmektedir.

"Sahabilerden biri" dediğiniz muhtemelen Hz. Ebu Hureyre'dir. Ebu Hureyre çok hadis rivâyet eden meşhur sahâbîdir. Adı, Abdurrahman b. Sahr; künyesi, "Ebû Hureyre"dir.

Hangi nedenle Ebû Hureyre diye künye edindiğini kendisi söyle açıklamıştır:

"Bir kedi bulmuştum, onu elbisemin yeninde taşırdım; bundan dolayı Ebû Hureyre (kedicik babası) künyesiyle çağrılır oldum." (ez-Zehebî, Tezkiretü'l-Huffâz, Haydarâbâd 1376/1956, I, 32).