Ebû Hureyre, iki bin düğümlü bir ip ile tesbîh çekmeden uyumazdı, rivayeti sahih midir?

Soru Detayı

- Ebu Nuaym'ın Hilye'sinde Geçen:
"Ebû Hureyre'nin iki bin düğümlü bir ipi vardı; onunla tesbîh çekmedikçe uyumazdı."
- Rivayetinin Sahihliği Hakkında Alimler Hangi delilleri sunmuşlardır?
- Eğer sahihse, bu rivayeti daha muteber muhaddisler eserlerine neden almamışlardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Ebû Hureyre'nin iki bin düğümlü bir ipi vardı; onunla tesbîh çekmedikçe uyumazdı."(bk. Ebu Nuyam, el-Hilye, 1/383)

şeklindeki rivayet Ebu Nuaym’ın eserinde geçmektedir.

Suyutî, gerek el-Hilye’deki, gerek Tuhfetu’l-İbad’daki bu rivayeti nakletmiş, açıkça tashih etmemekle beraber, konuyla ilgili ifadeleri, bunu sağlam bir rivayet olarak kabul ettiğini göstermektedir. (bk. Suyutî, el-Havi, 2/4-5)