"Allah'ın sizi ne kadar sevdiğini anlamak isterseniz, sizi ne ile meşgul ettiğine bakın." manasında hadis var mıdır; varsa kaynağı nedir?

Soru Detayı

- Bu mealde veya benzer manada bir hadis kulaktan kulağa naklediliyor..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Görebildiğimiz kadarıyla şu manaya gelen bir hadis rivayeti vardır:

“Kim Allah katındaki yerini bilmek istiyorsa, Allah’ın onun yanındaki yerine baksın.” (bk. el-Munavî, Muhtasaru’l-Camii’s-Sağir, 2/276; Ebu Nuaym, el-Hilye, 6/176, 274)

Nasıruddin El-Elbani, Muhtasaru’l-Camii’s-Sağir’deki hadis rivayetinin hasen olduğunu belirtmiştir. (bk. Sahihu’l-Cami, no: 6006)