Hz. Ebu Bekir, sema etmiş midir?

Soru Detayı

Resullullah (sav): "Allah da senden razı Ya Ebu Bekir." deyince, Hazreti Ebu Bekir (ra) “Allah” dedi ve başladı sema etmeye. Peygamberimiz’in etrafında yedi defa döndü ve Peygamber Efendimiz kelime-i şehadet getirerek onu durdurdu.

- Böyle bir olay var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis rivayeti bazı hadis alimleri tarafından zayıf, bazıları tarafından ise uydurma olarak kabul edilmiştir. (bk. İbn Kesir, 8/14; Ebu Nuaym, el-Hilye, 7/105; İbn Hibban, el-Mecruhin, 2/185; Zehebi, Mizanu’l-İtidal, 5/128; Zeynu’l-Iraki, Tahricu Ahadisi’l-İhya; -İhya ile birlikte-, 2/166)