Peygamberlerin aşırı isteklerinin neye olduğu biliniyor mu?

Soru Detayı

- Allâh her peygamberde belirli bir şeye karşı aşırı bir istek yaratmıştır. Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibâdetidir..." (Heysemî, Mecmau'z-zevâid, II, 271) hadisine göre her peygamberin bir aşırı isteği varsa diğer peygamberlerin bu isteklerinin neye olduğu biliniyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi Taberani rivayet etmiştir. (bk. Taberani, el-Kebir, 12/84)

Bu rivayetin senedinde yer alan İshak b. Abdullah b. Keysan, İmam Zuhri, Ahmed b. Hanbel ve Ebu Hatim tarafından zayıf kabul edilmiştir. İmam Ahmed bu kişiden hadis rivayet etmeyi yasaklamıştır.

Senette yer alan babası (Abdullah) da Ebu Hatim ve diğer bazı alimler tarafından zayıf olarak değerlendirilmiştir. (bk. Ebu Hatim, el-Mecruhin, 1/131-132; Mecmau'z-Zevaid, 2/272)

Bununla beraber, bu rivayette diğer peygamberlerin aşırı isteklerinin ne olduğu bildirilmemiştir.