Hz. Muhammed, hediye edilen yatağı neden kabul etmemiştir?

Soru Detayı

- Hz Muhammed (sav) hediye kabul etmesine rağmen neden bir sahabesinin onun için yaptığı hurma lifinden yatağı kesin bir şekilde reddetmiştir?
- Bunun hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis rivayeti bazı kaynaklarda geçmektedir. (bk. Ebu’ş-Şeyh, Ahlaku’n-Nebî, 2/500; İbn Sad, et-Tabakat, 1/360)

Peygamber Efendimiz (asm)'in bunu reddetmesinin hikmeti, söz konusu yatağın yumuşak olmasıdır.

Ancak, Zeynu’l-Iraki, bu her iki kaynakta geçen rivayetin sahih olmadığını bildirmiştir. (bk. Tahricu ahadisi’l-İhya-birlikte-, 2/376)