Ayette geçen, pek azı müstesna onlar lanetlenmiştir, ifadesi kimler içindir?

Soru Detayı

- Ortodoks Yahudiler günümüz diğer Yahudi mezhepleri ile muhalefet içerisinde gibiler. Öncelikle İsrail Devleti'nin kendisini Mesih gelmeden kurulduğu için direk küfür devleti sayıyorlar ve Filistin'de yaptıklarını katliam olarak niteliyorlar. Başta İsrail olmak üzere diğer Yahudileri Yahudiliğin adını kirletmekle, Yahudiliği kötü temsil etmekle suçluyorlar ve İsrail-Filistin konusunda Filistin'in tarafını tutuyorlar.
- Bu Yahudiler Kuran'da "...pek azı müstesna, onlar lanetlenmiştir..." gibi ayetlerde bahsedilen pek azı olabilirler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maide suresi, 13. Ayet ve meali şöyle:

فَبِمَا نَقْضِهِم مِّيثَاقَهُمْ لَعنَّاهُمْ وَجَعَلْنَا قُلُوبَهُمْ قَاسِيَةً يُحَرِّفُونَ الْكَلِمَ عَن مَّوَاضِعِهِ وَنَسُواْ حَظًّا مِّمَّا ذُكِّرُواْ بِهِ وَلاَ تَزَالُ تَطَّلِعُ عَلَىَ خَآئِنَةٍ مِّنْهُمْ إِلاَّ قَلِيلاً مِّنْهُمُ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاصْفَحْ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ ﴿١٣﴾

Meali:

Verdikleri sözlerini bozmaları sebebiyledir ki onları lânetledik, kalplerini de kaskatı kıldık. Kelimeleri yerlerinden kaydırarak (tahrif edip) değiştiriyorlar. Akıllarından çıkarmamaları istenen şeylerden önemli bir kısmını da unuttular. (Ey Muhammed!) İçlerinden pek azı hariç, onların daima bir hainliğini görüyorsun. Yine de sen onları affet ve aldırış etme. Çünkü Allah, iyilik yapanları sever.”

Bu ayetteki إِلاَّ قَلِيلاً مِّنْهُم Onlardan az bir kısmı hariç ifadesi tefsirlerde genelde, daha sonra Müslüman olan Abdullah b. Selâm vb. olduğu ifade edilmiştir.  (Örnek olarak bk. Razî, Ebu Hayyan, Kasımî ilgili ayetin tefsiri)

Razi de bu görüşü belirttikten sonra, bu az sayıdaki grubun Allah’ın ahdine sadık kalarak hıyanette bulunmayanlar olabileceğini belirtmiştir.

Bu açıklamalar ışığında şöyle diyebiliriz:

Ayette zikredilen Yahudilerden az bir grup, Müslüman olmuş Yahudiler olabileceği gibi, Yahudi olmakla birlikte, ayette belirtilen Yahudilerin çoğunun yaptığı kötü fiillerden uzak duran, Yahudi fırkaları da olabilir. Bunlar Asr-ı saadette olabileceği gibi, zamanımıza kadar geçen süreçteki bir takım Yahudi grupları da olabilir.

Ayette bunların sayısının az olduğu ifade edilmekte, Yahudilerin büyük çoğunluğunun Allah’ın ahitlerine karşı ve Müslümanlara karşı hıyanet içinde oldukları ifade edilmektedir.