Endonezya'da çekirdeklerinin kedi midesinde mayalanıp yeni bir aroma kazanmasıyla yapılan Kopi Luwvak kahvesi helal midir?

Soru Detayı

- Ben Kopi Luwvak kahvesi haram mıdır helal midir öğrenmek istiyordum. Bu kahve Endonezya'da üretilmekte ve kahve çekirdeklerini sadece Endonezya'da yaşayan bir kedi türünün yiyip, midesinde mayalanması ile özel bir aromatik tad kazanan bir kahve olup, çok pahalı ve sınırlı sayıda üretilmektedir. Ancak kedinin sindirim sisteminden sonra çeşitli aşamalardan geçmekte ve üretime sunulmaktadır.

- Bu konu hakkında bilgi verir misiniz; haram mıdır helal mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kopi Luwvak kahvesi: Sizin de ifade ettiğiniz gibi,

"...Endonezya'da üretilmekte ve kahve çekirdeklerini sadece Endonezya'da yaşayan bir kedi türünün yiyip, midesinde mayalanması ile (dışkısından) özel bir aromatik tad kazanan bir kahve..."

Bu içeceğin helal olup olmadığı Endonazya'da Dini otoritenin bu anda tartışılmakta olduğunu, Ankara'da Endonazya Büyükelçiliği protokol memuru (Misellita MAHARANİ) bilgi vermektedir.

Ancak kedinin dışkısı,  çekirdeklerinin içine sirayet ettiğinden dolayı, bu kahvenin tüketilmesi haramdır.