Dünyaya her an yabancılık çekiyorum ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çok haklısınız; elbette yabancılık çekersiniz, çünkü bizler âdeta gurbette imtihana tutulan bir misafiriz bu dünyada, buraya ait değiliz ki!

Bu nizamı kuran, hikmetli, kudretli, alim bir Zat'ın mülkünde misafiriz. Bu kısacık misafirlik süresince, vazifemiz Halıkımız olan O Zatın Kitabına ve Resulüne bağlı kalarak, helal dairede, O’nun istediği şekilde kulluk vazifelerimizi yapmak ve Cenab-ı Hakk'ın her mahlukta tezahür eden esma ve sıfatlarını müşahade ederek Onu tesbih, tahmid ve takdis edip imtihanımızı başarıyla bitirmektir.

Burada yabancılık hissetmesek, kendimizi buraya ait varsaysak esas o zaman felaket olur. Dünyaya hasr-ı nazar eder, yaratılış gayemizden uzaklaşır, helal-haram demeden bir hayat sürer, nefsimize ve onun emrinde olan aklımıza tabi olur ve çok kısa zamanda öleceğimizi bilmemize rağmen, gaflet içinde vur patlasın çal oynasın bir hayat sürer, sonuçta kendi ellerimizle kendi ebedi ateş kuyumuzu kazmış oluruz.

Olayı bu şekilde değerlendirir, İslam’a sıkı sıkı sarılırsak, yabancılık çektiğimiz bu dünyanın, esas yurdumuz olan ebedi cennetlere açılan bir kapı hükmünde olduğunun şuuruna varır, dünya hayatımızda İslam dairesinde yaşar ve hem burada hem de ahirette huzuru yakalarız inşallah.