Sizi mutlu eden dünya değil Allah’tır, ne demek?

Soru Detayı

- Sizi mutlu eden dünya değil Allah’tır, sözünü açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mutlu olmak, sevinmek, neşelenmek, vs…

Bunların tamamını dünyevi olarak düşünürsek, pek yanılırız ve pek manasız olur. Çünkü dünya sonludur ve çok kısa bir zaman sonra hem bizim için hem de tüm kâinat için sona erecek ve baki olan ahiret nizamı kurulacaktır.

“Peki o zaman dünyada mutlu olmaya çalışmayacak mıyız?” derseniz şöyle cevap verebiliriz:

Yaratılış gayelerimize uygun olarak, yaratanımızı O’nun istediği gibi tanıyıp, O’nun emrettiği şekilde bir hayat sürerek yaşamalıyız ki ebedi mutluluğu da yakalayabilelim.

Ana ve şaşmaz amacımız bu değil mi zaten?

Haliyle, bizi yaratan Allah’ımızın rızasını kazanmak ve dolayısıyla inşallah ebedi mutluluğu yakalamak beklenti ve ümitleriyle süreceğimiz bir hayat otomatikman bizi dünyada da mutlu edecektir.

Çünkü fıtratımız gereği bizi sadece ebedi olan baki şeyler mutlu eder, fani olanlar değil.

Hepimizin başına defalarca gelmiştir ki dünyalık birtakım şeylere meyledelim ve bir şeye sahip olmayı aşırı istemiş olalım.

Çocukluktan geldiğimiz yaşa kadar; oyuncak, bisiklet, kıyafet, araba, iş, ev, seyahat, eş, sağlık, varlık…

Kimimiz bunların bazısına ulaştı, kimimiz tamamına. Ama hiçbirimiz âdeta büyük bir arzu ile istediği o şeyi elde ettikten sonra ona aynı değeri vermedi ve o aşırı arzu ile elde edilen şey bir müddet sonra ya gözden düştü ya da gözümüzdeki ilk günkü değerini yitirdi.

Peki, Allah’ı hakiki anlamda bulmuş herhangi birisinden böyle bir laf duyduk mu hiç?

Elbette ki hayır. Çünkü Rad suresi 28. ayette mealen buyrulur;

“…Kalpler ancak Allah'ın zikri ile mutmain olur!”

İşte Kur'an’ın da işaret ettiği gibi, gerek dünyevi gerek ebedi mutluluk ve huzur için muhakkak surette Allah’ımızı bulmak, O’nu zikretmek ve O’na kayıtsız şartsız itaat etmemiz gerekmektedir.

Maddiyatı olduğu gibi bütün maneviyatı da yaratan Allah olduğuna göre;

- Hem her şeyi yarattığı için,

- Hem de mutluluğun yolunu gösterdiği için, mutlu edenin de Allah olduğunu söylememiz gayet doğru olur.

Ancak unutmayalım ki her şeyi Allah yaratır, ama hikmeti ve imtihan sırrı gereği sebepler altında ilk talep insandan gelmelidir. Akabinde hikmeti gereği Allah onu bu dünyada yaratır veya yaratmaz bilemeyiz.

Ama Allah'ın rızası doğrultusunda bir hayat süren bir insanın ahirette ebedi mutluluk ve huzuru bulacağını söyleyebiliriz, çünkü bunu bize Kur'an, yani bizzat Allah vaad ediyor.

İlave bilgi için tıklayınız

Mutlu olmak için ne yapmalıyız?
İman herkese mutluluk verir mi? (Video).