Dünyanın ve insanların kusursuz yaratıldığına beni ikna edebilir misiniz?

Soru Detayı

- Dünyanın haliyle insanların kusurlu yaratıldığını düşünüyorum, bu düşünceden nasıl kurtulurum?
- Ya da beni kusursuz olduğuna nasıl ikna edebilirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bütün akıl sahipleri, bilim adamları ve felsefecilerin hepsi, varlıklar ve canlılar arasında en mükemmel yaratılış insana ait olduğunda ittifak etmişlerdir. Böyle sayısız akıl sahiplerine aykırı bir düşüncede bulunmak aklen de isabetli değildir.

- Kur'an’da insanların ahsen-i takvimde / en mükemmel bir kıvamda yaratıldığına vurgu yapılmıştır. (bk. Tin, 95/4)

Bu mükemmellik hem fiziksel hem manevi donanımlar bakımından söz konusudur. Yani boyu ve organlarının hepsi çok güzel olduğu gözle görülmektedir. Keza, akıl, fikir, vicdan, duygular gibi iç donanımlar bakımından da çok mükemmel olduğu müşahede edilen bir hakikattir.

- Hükümler umuma bakar. Genel olarak bir hüküm ekseriyet itibariyle doğru ise -bazı fertlerinde bulunmazsa da- yine o hüküm doğru kabul edilir. Buna göre, bazı insanların beden veya ruh bakımından engelli olması, bu genel hükmü nakzetmez.

- Kur'an’da açıkça ifade edilen şey, insanların çok güzel bir kıvamda yaratıldığıdır. Yoksa insanların kusursuz olduğuna dair bir ifade söz konusu değildir.

Bu sebeple her yönden mükemmel olan insanın bazı yönlerden kusurlu olması, hakkındaki güzellik / mükemmellik hükmünü boşa çıkarmaz.

Bir insanın -örneğin- bir gözünden rahatsız olması, onun diğer maddi-manevi donanımlarını mükemmellikten çıkarıp hiçe indirmez.

- Şunu da unutmamak gerekir ki, “Niyet ve nazar / bakış açısı eşyanın mahiyetini değiştirir; elması kömüre, kömürü elmasa dönüştürür.” Bu sebeple ta baştan insanın kusurlu olduğunu tasavvur eden bir adamın nazarında insanlık camiası hurdaya çıkmıştır.

Diğer taraftan ta baştan itibaren insanın mükemmel bir varlık olduğunu düşünen ve Kur'an’a olan iman şuuruyla da bu düşüncesini pekiştiren kimsenin nazarında insanlık camiası, 24 altın ayarındadır.