Allah kadına niye iki meme koymuş?

Soru Detayı

- Allah niye kadına iki tane meme koymuş, bebek tek memeden de emzirilebiliyor?
- Hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her şeyi belirli bir ölçü, düzen ve intizam içerisinde yaratan Cenab-ı Hak, eşref-i mahlûkat, yani varlıkların en şereflisi olarak yarattığı insanın güzelliğini ve intizamını bozmamak için çift memeli yaratmıştır.

Bir anneye sorduk: “Anneler tek memeli olsa ne olurdu?” diye.

Dedi ki, çocuk tek meme ile doymaz. Tek meme ile doyması için, o zaman o tek memenin, şimdiki olduğundan daha büyük olması gerekecekti. Böyle bir durumun da kadını ne kadar çirkin göstereceği gayret açıktır.

Şayet insanda tek meme olsa idi, o zaman hayvana karşı gülünç duruma düşerdi. Bazı keçilerde, bir hastalıktan dolayı memenin birisi arızalanınca, iki memede toplanması gereken süt, tek memeye verilince hayvanın hem görüntüsü bozuluyor hem de büyüyen o tek memeyi taşımak onun âdeta dengesini bozuyor.

İnsan bedenindeki güzellik ve simetrik yapı altın oranla ifade edilir. Yani her bir organ hem kendisi belirli bir orandadır ve hem de diğer organlara göre de belirli bir orana sahip olarak yaratılmıştır.

Resimde görüldüğü gibi, her bir organ, vücudun diğer organlarına göre belirli bir ölçüye sahiptir.

İşte yüze baktığınız zaman her bir birim arasında nasıl bir simetri olduğunu görebilirsiniz.

Yüzde bu oran olduğu gibi, ellerde ve parmaklarda da belirli bir simetri ve oran vardır.

Demek ki Allah ne yaratmışsa, o yapının en güzel şeklini yaratmıştır.