Gözlerimize iyi gelen davranışlar nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İsterseniz bu soruyu biraz açalım. Bu gözleri biz nereden aldık? Annemizin iki gözü olduğuna göre, o kendi gözlerini vermiş olamaz. Herhangi bir eczaneden veya bakkaldan da almadığımıza göre, demek ki bunları bize Allah vermiştir.

Yani gerek gözler ve gerekse vücudumuzdaki diğer organ ve azalarımız bize emaneten verilmiştir. O halde bunların doğru kullanımı, ancak onları bize verenin istediği istikamette kullanılmasıyla doğru yerde kullanılmış olacaktır.

Kur’an’da geçen bir ayette Cenab-ı Hak mealen şöyle buyuruyor:

“Allah müminlerin nefis ve mallarını cennet mukabilinde satın alma istiyor.” (Tevbe, 9/111)

İşte bu satışın Allah’a yapılabilmesi, vücuttaki aza ve organların O’nun istediği şekilde kullanılmasıyla mümkündür.

Bu konunun geniş açıklaması, Risale-i Nur Külliyatından Sözler kitabında Altıncı Söz’de gayet güzel olarak yapılmıştır.