Gözlerim çok ilerlediği için gözlüğü çıkarıp abdest alamıyorum, ne önerirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdest alırken, yıkanması gereken organların kuru yer kalmayacak şekilde yıkanması gerekir. Aksi halde abdest geçerli olmaz.

Dolayısıyla, abdest alacak kimsenin abdest organlarında suyun deriye ulaşmasına engel olacak bir madde bulunmamalıdır. Bu nedenle gözlük çıkarılmadan abdest alınması mümkün değildir.

Abdest alırken yüzünüzü yıkamaya gelince, önce gözlüğünüzü çıkarıp gerekirse gözlüğü bir elinize alarak diğer elinizle yüzünüzü yıkadıktan sonra tekrar gözlüğünüzü takmanızı tavsiye ederiz.

Size daha uygun gelecek başka bir yol ve yöntem de olabilir. Önemli olan abdest alırken yıkanması gereken yerlerin bir şekilde yıkanmasıdır.