Kainatın değişmesi gibi Allah da değişiyor mu?

Soru Detayı

- Kainat böyle değişip yenileniyor Allah da değişip yeniliyor mu kendini?
- Bunu açar mısınız, mesela teknoloji önceden yoktu Allah teknolojiyi ezelden biliyor muydu yoksa o an mı icat etti?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Değişmek ya da değişmemek kavramları mahlûkat için geçerli olup, Cenab-ı Bari için kullanılmaz. Zira biz değişmemeyi algıladığımız değişim üzerinden idrak etmekteyiz. Mevla’nın sıfatları ise hem değişime hem de değişmemeye kaynaklık eden ve her ikisini de idare eden bir asıllıktadır.

Kainatta her şey değişirken, aynı zamanda birbirinin kısmen misli kısmen de aynı ile yenilenmektedir. Yani değişim ve yenilenme değişmemektedir. Bu ise ancak her ikisine de gücü yeten bir kudret ile mümkün olabilir.

Kainatın sürekli yenilenmesi ve gökler ile yerin bu şekilde sürekli devam etmesi, bu işi yapan bir irade ve kudretin ayetleridir. İnsanların yaptıklarını da Allah (c.c) yaratır. Saffat suresi 96. ayete göre insanların yapıp ettiklerini de Mevla yaratmaktadır. Ancak tercihler ve sorumlulukları insanlara aittir. Ezeli ilimde ise her şey bilinmektedir.

Teknoloji gibi insan hayatını kolaylaştırıcı hususlar, ilahi yardım neticesinde insana, onun acziyetine binaen tedrici olarak ilham edilmektedir. İnsanın sorumluluğu ise bu teknolojiyi insanlığın iki cihanda da saadeti için kullanmak üzerinedir.