Hz. Peygamber kızına sadece namazlarını kılmasını mı söylemiş?

Soru Detayı

“Ey Resulullah’ın kızı Fatıma! Sen de kendini Allah’tan satın almaya çalış; zira senin için de bir şey yapamam.”
- Diğer iman esasları üzerine, Fatıma annemize söylediği bir hadisi var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Ey Resulullah’ın kızı Fatıma! Sen de kendini Allah’tan satın almaya çalış; zira senin için de bir şey yapamam.” manasındaki hadis için bk. Buharî, Vesâyâ 11; Tefsir (26) 2; Müslim, İman 348-352.

Bu hadiste, Hz. Peygamber Efendimizin (asm) kızına yalnız namaz kılmasını söylediğine dair bir ifade yoktur.

“Sen de kendini Allah’tan satın almaya çalış.” ifadesi çok açıktır, Allah’tan kendini kurtarması istemiştir.

Allah’ın azabından kurtulmak için genel olarak iman ve amel şarttır. Dolayısıyla bu ifadede hem iman esasları hem de salih ameller söz konusudur.