Kadının yemek yapması, çocuk bakması ikramdır, hadis mi?

Soru Detayı

"Yemek pişirmek, evi temizlemek, çocuk bakmak kadının görevi değil, size ikramıdır."
- Bu hadis mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Kadının yemek yapması, çocuk bakması ikramdır." anlamında bir hadis rivayeti bulamadık.

Ailenin huzur ve barışını temin eden temel harç, karşılıklı saygıdır. Eşler arasındaki ilişki bir amir-memur ilişkisi değildir. “Hürmet-i mutakabile” denilen karşılıklı saygıdır. Sevgi her zaman olmayabilir. Fakat saygı her zaman olmak durumundadır.

Rivayete göre Hz. Ali (ra) şöyle demiştir:

Fatıma, elleri nasırlaşıncaya kadar el değirmeni çeviriyor; omuzlarında iz bırakıncaya kadar aileye su taşıyor, üstü başı toz toprak oluncaya kadar evi süpürüyordu. Bu sırada Nebi’ye hizmetçiler gelmişti. Fatıma’nın ev işlerinden çok yorulduğunu gördüğüm için kendisine şöyle dedim:

“Babana gidip işlerinde sana yardımcı olması için hizmetçi iste.”

Bu teklifimin ardından Fatıma o gün babasının yanına gitti; fakat babası birtakım olaylarla meşgul olduğu için, maruzatını arz edemeden geri döndü.

Ertesi gün birlikte gittik. Babası ona: “Ne ihtiyacın var?” diye sordu. Fatıma sustu. Bunun üzerine ben, "İzin verirseniz ben anlatayım ey Allah’ın Elçisi?", dedim ve sözlerimi şöyle sürdürdüm:

“Fatıma elleri nasırlaşıncaya kadar el değirmeni çeviriyor; omuzları nasırlaşıncaya kadar su taşıyor; size hizmetçiler gelince ben kendisine, size gelerek, işlerinde kendisine yardımcı olacak bir hizmetçi istemesini söyledim. O da bunun için size geldi.”

Benim sözlerimin ardından Resulullah kızına şöyle dedi:

“Ey Fâtıma! Allah’tan kork ve Rabbinin sana yüklediği farz görevleri yerine getir; ailenin işlerini bizzat kendin yap. Yatağına yattığında otuz üç kez ‘sübhanallah’, otuz üç kez ‘elhamdülillah’, otuz dört kez ‘Allahu ekber’ de; bunların toplamı yüz eder. Bunları söylemen senin için hizmetçiden çok daha hayırlıdır.”

Bunun üzerine Fatıma: “Allah’tan ve Elçisinden razı oldum.” dedi ve bundan sonra hiçbir hizmetçi ona hizmet etmedi. (Ebu Davud, Harac, 19-20; bk. Buhârî, Daavat, 11; Müslim, Zikir 80; Ahmed b. Hanbel 6/383, 384)