Allah’ın azabından güvende olanlardır kimlerdir?

Soru Detayı

"Allah, insanların ihtiyaçlarını gidermek için bir kısım insanlar yaratmıştır ki, insanlar ihtiyaç duyunca onlara koşarlar. İşte onlar, Allah’ın azabından güvende olanlardır." (İbn Ömer radıyallahu anh. Taberânî.)
- Burada geçen ihtiyaç nedir, hangi ihtiyaçları içine alır, açıklar mısınız?
- Bu hadis muteber mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen anlamda bir hadis rivayeti vardır. (bk. Taberani, Kebir, h.no: 13334)

Manası aynı da olsa farklı lafızlarla ifade edilen bu hadis rivayeti, âlimler tarafından zayıf kabul edilmiştir. (bk. İbn Adiy, el-Kamil, 7/540; Sehavî, el-Ecvibetu’l-İlmiye; 53; İbn Hacer, Lisanu’l-Mizan, 5/411)

İhtiyaçlara gelince, hadisin mutlak ve umumi ifadesinden anlaşılıyor ki, burada zikredilen ihtiyaçta maksat, -maddi, manevi, ilmî, edebî, dünya ve ahiret hayatı için önem arz eden- her türlü ihtiyaçtır.