Peygamberimiz kanı emerek mi temizlemiş?

Soru Detayı

- Hz. Aişe der ki:
 "Üsame bir gün kapının eşiğine takılıp düştü, alnı kanadı. Resulullah (a.s.m.) bana: "Şu kanı temizleyiver!" dedi. Ben iğrenerek ağırdan almıştım. Resulullah (a.s.m.), o kanı emip püskürttü ve şöyle dedi: "Eğer Üsame kız olsaydı, (ona güzel elbiseler) giydirir, takılar takar (onu cazip kılar)dım."
- Böyle bir rivayet var mı?
- Burada emme olayının hikmeti nedir, neden emmiş Peygamberimiz?
- Emerek kan temizlemek, geçerli bir temizleme yöntemi mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi İbn Mace, Ahmed b. Hanbel, İbn Hibban gibi hadisçiler rivayet etmişlerdir, ancak senedi zayıf olduğu için şerî hükme dayanak olamayacağı ifade edilmiş ve akan kanın necis olduğunda icma gerçekleşmiştir.

Eğer olay sabit olsaydı bile şunu derdik:

O zaman Üsame çocuktu, düşünce kafası kanamıştı, Hz. Aişe emerek temizlemekten tiksindiği için Peygamberimiz (asm) bunu yapmış oldu. "Niçin ağzıyla emip tükürdü?" sorusunun cevabı, “O günün ve evin şartlarında, bundan daha sağlıklı temizleme araçlarının bulunmamasıdır.”

Daha sağlıklı temizleme imkanı bulunduğunda elbette o imkan kullanılacaktır.