Yaşlanmayı engellemek mümkün mü?

Yaşlanmayı engellemek mümkün mü?
Tarih: 12.11.2020 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

Bir hadis var, Allah her hastalığa şifa yaratmıştır ama yaşlanmak hariç diye.. Bilim insanları yaşlanmayı engellemeye çalışıyor başarılı olunabilir mi? Eğer başarılı olunursa o zaman bu hadisi nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle İslam'a göre insanlığın hayrı ve selameti için çalışmalarda bulunmak, bilimsel araştırmalar yapmak caizdir. Ancak yapılacak bu faaliyetlerin amacı ölümsüzlük veya ölüme meydan okuma anlamına gelecek mahiyette olmamalıdır.

Bununla birlikte örneğin insan ömrünü uzatmaya yönelik meşru yol ve yöntemlerin araştırılması, İslam'ın da teşvik ettiği tedavi kapsamında olup caizdir.

Yaşlılığın tedavisinin olup olmayacağını şu aşamada söylemek zordur. Bu alanda yapılacak çalışmalar başarıya ulaşsa bile bu durum, insanın ölümcül olduğu hakikatine gölge düşüremez.

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin ilgili hadisini, yaşlılık ile birlikte gelen ölüm hadisesi şeklinde anlamak da mümkündür. Bu doğrultuda herhangi bir çelişkiden bahsetmek mümkün olmayacaktır. Yani, kişi cismen yaşlanmayacak bile olsa sinnen yaşlanacak ve eceli tamam olunca vefat edecektir.

İşte insanlığın şifa bulamayacağı şey, bu ölüm hakikatidir.

İlave bilgi için tıklayınız:

"Allah her hastalığın ilacını yaratmıştır." hadisini açıklar mısınız? "Ey ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun