Yaşlanmayı engellemek mümkün mü?

Soru Detayı

- Bir hadis var, Allah her hastalığa şifa yaratmıştır ama yaşlanmak hariç diye..
- Bilim insanları yaşlanmayı engellemeye çalışıyor, başarılı olunabilir mi?
- Eğer başarılı olunursa, o zaman bu hadisi nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle İslam'a göre insanlığın hayrı ve selameti için çalışmalarda bulunmak, bilimsel araştırmalar yapmak caizdir. Ancak, yapılacak bu faaliyetlerin amacı ölümsüzlük veya ölüme meydan okuma anlamına gelecek mahiyette olmamalıdır.

Bununla birlikte örneğin insan ömrünü uzatmaya yönelik meşru yol ve yöntemlerin araştırılması, İslam'ın da teşvik ettiği tedavi kapsamında olup caizdir.

Yaşlılığın tedavisinin olup olmayacağını şu aşamada söylemek zordur. Bu alanda yapılacak çalışmalar başarıya ulaşsa bile bu durum, insanın ölümlü olduğu hakikatine gölge düşüremez.

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin ilgili hadisini, yaşlılık ile birlikte gelen ölüm hadisesi şeklinde anlamak da mümkündür. Bu doğrultuda herhangi bir çelişkiden bahsetmek mümkün olmayacaktır. Yani, kişi cismen yaşlanmayacak bile olsa, sinnen yaşlanacak ve eceli tamam olunca vefat edecektir.

İşte insanlığın şifa bulamayacağı şey, bu ölüm hakikatidir.