İnsanın var olması kainat için her vakit kötü müdür?

Soru Detayı

- İnsan bir sürü hayvanın neslini kuruttu insanın var olması kainat için her vakit kötü müdür?
- Haşa Efendimiz (asm)'da yaşantısıyla ekosisteme zarar vermedi mi?
- Kasıtlı yapmasak bile yaşamak için düzeni bozmuyor muyuz bir nevi parazit gibi?
- Herkes bundan nasibini alıyor Ama kasıtlı yapan mükelleftir bunun hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah, Kur'an’da belirtildiği üzere, âdeta her şeyi bir cihette insanın hizmetine vermiştir. Güneş, Ay, deniz yanında, bir kısım ehlî hayvanlar, ormanlar... her şey insan hizmetine verilmiştir.

Buna göre görünürde çevrenin aleyhine olan insanların bazı tasarrufları kötü sayılmaz. Mal sahibi olan Allah’ın izni dairesindedir. İhtiyaç olduğu zaman ormanları kesmek, hayvanları boğazlamak, bir kısmını binek olarak kullanmak vs. kötülük sayılmaz. Çünkü gerçekte varlıklara zarar sayılan ve kötülük olarak değerlendirilen şeyler Allah’ın izin vermediği hususlardır.

Demek ki, Allah’ın izni dairesinde mubah olan her iş gerçekte çevreye zarar değildir. Hatta insanların hayvan etini yemekle onların hücrelerinin hayvanlıktan insanlığa yükselmesi bir terfidir, zarar değil bir yarardır.

Özellikle Hz. Peygamber (asm) Efendimizin bazı savaşlarda ağaçları kesmesi, ilahi iznin dahilinde veya sonradan verilen iznin dairesindedir. Bu sebeple onun ekosisteme zarar verdiğini söylemek doğru değildir. Çünkü ekosistem dahil bütün mevcut sistemler, kurallar, kanunların hepsi Allah’ın onlara verdiği değer nispetinde kıymetleri vardır. Şayet onların bazı işlemlere tabi tutulmalarına dair Allah’ın izni varsa, o işlemler bozgunculuk değildir.

Tabii ki, Allah’ın izin vermediği önemli insan bozgunculukları da vardır. Nitekim,

“İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor.” (Rum, 30/41)

mealindeki ayette, sosyal hayatı felç eden felaketlerin olmasının sebebi de insanların kendileri olduğu bildirilmiştir.

İnsanların yaratılması ile ilgili meleklerin endişeleri, insanların bu fitne fesat ve bozgunculuk yapma kabiliyetlerine bağlanmıştır. Buna rağmen Allah’ın “talim-i esma” unvanıyla insanlara öğrettiği ilim sebebiyle, birçok kötü yönlerine rağmen onların yaratmayı uygun görmüştür.

Konuyu bu pencereden değerlendirmek mümkündür.