İslama saldıran kişilerle alay etmek caiz mi?

Soru Detayı

- Dinimize saldırı açan kişilerle alay etmek veya mizah yapmak için internette sayfa açmak caiz mi?
- Bunun için İnstagramda sayfa kuran Müslüman sayfalar var, caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanın üzerine düşen, her konuda güzel ahlaka uygun davranmaktır.

Kötülüğe kötülükle karşılık vermek, İslam dininin genel ilkeleriyle uyuşmamaktadır.

Müslüman kimse kendi dinini alaya alan kimseleri, onların kendilerini yahut kutsallarını alaya alarak karşılık vermemelidir.

Böyle insanlara karşı yapılacak en uygun davranış, İslam dininin ve ahlakının güzel bir temsilcisi olmak için gayret etmektir.

“Boş sözlerle, çirkin davranışlarla karşılaştıkları zaman, izzet ve şereflerini muhafaza ederek oradan geçip giderler.” (Furkan, 25/72)

mealindeki ayete uygun hareket etmeliyiz.

Bununla beraber, şahıslarla meşgul olmadan, İslam aleyhinde ileri sürülen iddialara cevap vermek de Müslümanlar üzerine farz-ı kifayedir.