Evde kap içinde idrar bırakmak, rahmet meleklerine engel mi?

Soru Detayı

"Evde kap içinde idrar bırakmayın! Rahmet melekleri böyle odaya girmez.” anlamında bir hadis rivayeti olduğu söyleniyor. [Taberani]
- Ancak Efendimiz (asm) bir rivayete göre sedirin altına bir kap içinde idrarını bırakıyor, bu zaruret durumunda mı olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir rivayet şöyledir:

“Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, kökü hurma ağacından olan ahşaptan yapılan bir kapta (geceleri kalkarken) idrarını yapar, sonra onu karyolasının altına koyardı.” (bk. Taberani, el-Kebir, 477)

Diğer bir rivayet de şöyledir:

“Hz. Peygambere (asm) ait, kökü hurma ağacından olan ahşaptan yapılmış bir kap onun karyolasının altında duruyordu. Gece kalkarken idrarını ona yapardı.” [bk. Ebu Davud, 24; Nesaî (benzer ifadelerle), 31]

Bu hadis rivayeti sahihtir.

“Evin içinde bir kaba idrar yapılmasın. Çünkü idrarın yapıldığı eve melekler girmez.” (Taberanî, el-Vasıt, 2077)

Bu rivayet tartışılmıştır.

Örneğin, Buhari (2741) ve Müslim (1636)’de yalnız “kab istedi” ifadesi vardır. İbn Hacer, bunun idrar için değil, içine tükürüğünü atmak için istediğini bildirmiştir. (bk. Fethu’l-Bari, 4459)

Nesaî (6448)’de ise, “Hz. Peygamber (asm) hasta yatağında iken içinde idrar yapmak için bir kab istedi...” anlamındaki rivayette geçen müşahitler bu rivayeti teyit etmektedir. Fakat bunun hastalık münasebetiyle olduğu söz konusudur. (bk. Avnu’l-Mabûd, 24)

Bu rivayet hasen kabul edilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 999)

Münavi’nin bildirdiğine göre, söz konusu iki hadis rivayeti arasında bir çelişki yoktur. Çünkü “idrarın bulunduğu eve meleklerin girmeyeceğine dair” hadis rivayetinde “idrarın uzun bir süre biriktirildiği” duruma mahsustur. Nitekim, hadiste yer alan “Bevlun yunkau” ifadesi bu anlama gelir. (bk. Münavi, Feyzu’l-Kadir, 6858)