Hz. Musa'ya sırdaş denmesinin hikmeti nedir?

Soru Detayı

- Meryem suresinde Hz. Musa için neciy yani sırdaş deniliyormuş, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayette yer alan “NECİYYA” kelimesine farklı manalar verilmiş, fakat “sırdaş” manasına hiç rastlayamadık. En sahih görüşe göre, bu kelime, “özel münâcat” manasına gelir. Yani Allah, normal vahyin dışında, özel bir münacatta bulunmuştur. (bk. Maverdi, Razi, el-Bikaî/ed-Durru’l-Mesun, İbn Aşur,  ilgili ayetin tefsiri)

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Ona Tur'un sağ tarafından seslenmiş ve bizimle doğrudan konuşması için onu huzurumuza almıştık.” (Meryem, 19/52).

Tefsirlerde “neciyya” kelimesi, Musa’ya, başka kimseye nasip olmamış bir şekilde (sırrî bir muhadese / sohbet) ve özel bir münacat olarak ifade edildiği için bu kelimeyi “sırdaş” olarak meal verilmiş olabilir.

Muhtemelen, tefsirlerde geçen “sırr” kelimesi “sırdaş” olarak algılanmış olabilir.

Sırr demek, gizli olarak konuşmak demektir. Sırdaş ise, peygamberler dahil hiç bir kimseye söylenmeyen gizli bazı şeylere muhatap olmak demektir. Bu ise, genel olarak vahyin gerçekliğine uygun düşmez.