Bismillah 20 duası anlamı ve gerçeklik payı nedir?

Soru Detayı

Hadis kaynaklarında böyle bir dua var mı? Bu rivayet hadis mi?
Bu çok kıymetli dua büyük islam alimi İmam Gazalî Hz. nin Büyük eseri İhya’u Ulüm’id-Din’de yer almaktadır.
Bütün kısmet kapılarını açan çok sırlı bir duadır
Bu duayı okuyanın
1-) Mutluluk ve kısmet kapıları açılır.
2-) Kaza, bela ve bunlara bağlı ölümlerden korur.
3-) Her türlü zorluk, sorun, zayıflık, üzüntü ve sıkıntılara karşı okunur.Dua
Bismillâhirrahmânirrâhim
1-) Bismillâhi velhamdülillah
2-) Bismillâhi veşşükrülillah
3-) Bismillâhi velkudretülillah
4-) Bismillâhi velmelikülillah
5-) Bismillâhi velkıbletilillah
6-) Bismillâhi velminnetülillah
7-) Bismillâhi velazmetülillah
8- Bismillâhi velizzetülillah
9-) Bismillâhi vessultanülillah
10-) Bismillâhi velmecdülillah
11-) Bismillâhi velkahrulillah
12-) Bismillâhi velheybetülillah
13-) Bismillâhi velkibriyaulillah
14-) Bismillâhi velmescidülillah
15-) Bismillâhi venni’metülillah
16-) Bismillâhi velbekaulillah
17-) Bismillâhi vessetaulillah
18-) Bismillâhi veşşekaulillah
19-) Bismillâhi venni’meulillah
20-) Bismillâhi vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim ve sallallahu ala hayri halki Muhammedin ve alihi ve sahbihi ecmaiyn ve selleme tesliman kesiran bi rahmetike ya erhamer rahimin.
Anlamı:
Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla
1-) Allah’ın adıyla hamd Allah’a mahsustur
2-) Allah’ın adıyla şükür Allah’a mahsustur
3-) Allah’ın adıyla kudret Allah’a mahsustur
4-) Allah’ın adıyla güç (kuvvet) Allah’a mahsustur
5-) Allah’ın adıyla yöneliş Allah’a mahsustur
6-) Allah’ın adıyla minnet Allah’a mahsustur
7-) Allah’ın adıyla azamet (ululuk) Allah’a mahsustur
Allah’ın adıyla izzet Allah’a mahsustur
9-) Allah’ın adıyla büyüklük Allah’a mahsustur
10-) Allah’ın adıyla mecd (şan ve şeref) Allah’a mahsustur
11-) Allah’ın adıyla kahr Allah’a mahsustur
12-) Allah’ın adıyla heybet Allah’a mahsustur
13-) Allah’ın adıyla ululuk Allah’a mahsustur
14-) Allah’ın adıyla secde edilmek Allah’a mahsustur
15-) Allah’ın adıyla her türlü nimet Allah’a mahsustur
16-) Allah’ın adıyla bakilik (ebedilik) Allah’a mahsustur
17-) Allah’ın adıyla zorluğu gidermek Allah’a mahsustur
18-) Allah’ın adıyla şükür Allah’a mahsustur
19-) Allah’ın adıyla nimet Allah’a mahsustur
20-) Allah’ın adıyla hiç bir güç ve kudret Allah’ın güç ve kudretinden üstün olamaz. Yarattıklarının en hayırlısı Hz. Muhammed (s.a.v.)’e ve onun al ve ashabına çokça salat ve selam olsun. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi.
Bismillah 20 Duasını okuyan için; Mutluluk ve kısmet (şans) kapıları açılır. Kaza bela ve ölümden korur. Her türlü Zorluk, Sorun, Zayıflık, Üzüntü, Sıkıntı zamanlarında okunur. Hem dünya hem de ahiret mutluluğu için bismillah 20 duasını günde bir kez okumalısınız hiç olmasa ayda veya senede bir kez bile olsa bu duayı mutlaka okuyun bu değerli duanın faydalarını göreceksiniz inşallah!..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz hadis, tefsir ve siyer kitaplarında bu anlamda bir rivayet bulamadık.

Ayrıca, bu duayı İmam Gazali’nin İhya isimli eserinde de bulamadık. Eğer -Arapça veya Türkçe- hangi bölümde ve nerede geçtiği bildirilirse memnun oluruz.

Ayet ve hadislerde olmadığı halde, bazı zatların kendilerinin okuduğu başkalarına da okumalarını tavsiye ettiği dualar, virtler ve zikirler olabiliyor. Zaman zaman bunlarla ilgili faziletlerden de bahsedilebiliyor.

Bu tür bilgiler o zatların hususi keşifleridir ve özel mazhariyetlerdir. Bu açıdan herkes için ve her zaman olacağı anlamına gelmez.

Ayrıca dua bir ibadettir ve ibadet niyetiyle yapılmalıdır, ibadet niyeti olmadan sadece belirtilen şeyleri elde etmek için dua etmek, duanın ruhunu kaçırabilir, dikkatli olmak gerekir.

Diğer taraftan, her duanın bazı şartları vardır. Bu şartlara da riayet edilmelidir.