Sadece bismillah demek caiz midir?

Soru Detayı

- Örneğin; kapıdan çıkarken veya girerken ya da benzeri durumlarda "Bismillahirrahmanirrahim" yerine sadece "Bismillah" demek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, caizdir.

Peygamber Efendimiz (asm), "Ey Allah'ım, senin adınla." anlamına gelen, "Bismike Allahümme" ve "Allah'ın adıyla" anlamına gelen, "Bismillahi" sözlerini kullanmıştır.

Besmele Hûd sûresinde geçen “bismillâhi mecrâhâ... بسم الله مجريها" ayetinden (11/41) sonra Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in emriyle “bismillâh بسم الله “ şeklinde yazılıp söylenmiş ve bu şekil besmelenin en kısa ifadesi olarak günümüze kadar ulaşan geniş bir kullanıma sahip olmuştur. (bk. Wensinck, Mucem, “ism” md.)

Bununla beraber, “Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla” anlamına gelen ve Kur'an’da geçen “Bismillâhirrahmânirrahîm” cümlesini alışkanlık haline getirmek daha güzel olur.