Şeytanın uzaklaştığı dua hadis mi?

Şeytanın uzaklaştığı dua hadis mi?
Tarih: 02.07.2022 - 12:18 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bismillahi, tevekkeltü alallahi, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah diyen kimseden şeytanın uzaklaşacağı doğru mu?
- Böyle bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis şöyledir:

Evden çıkarken “Bismillahi, tevekkeltü alallahi, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah” diyen, tehlikelerden korunur ve şeytan ondan uzaklaşır. (Tirmizi)

Kim evinden çıkarken: " بسم الله تَوَکَّلتُ علی اللهِ، وَلاَ حول ولا قُوَّة إِلَّا بالله / Bismillahi tevekkeltü alallah vela havle vela kuvvete illa billah = Allah’ın adıyla Allah’a güvendim, Allah’a dayandım çaba ve güç gösterebilmemiz ancak Allah’ın izni iledir." derse kendisine (bir melek tarafından), "İhtiyaçlarının karşılandı, koruma altına alındın." denilir ve şeytan o kimseden uzaklaşır. (Tirmiz, Deavat, 34)

Ebu Davud'un rivayetinde, şu ilave vardır:

“Şeytan, bir başka şeytana şöyle der: Allah'ın kendisine hidayet ettiği ve kötülükten korunan bir adama ne yapabilirsin!” (Ebu Davud, Edeb, 102-103)

Tirmizi bu hadisin sıhhatiyle ilgili olarak, “Bu hadis hasen sahih gariptir, ancak bu şekliyle bilmekteyiz.” demiştir. (bk. Tirmizi, a.y.)

Bu hadis-i şeriften anlaşılıyor ki, kişi evinden, iş yerinden yani bulunduğu yerden başka bir yere çıkarken, bu duayı okur ve duaya uygun hareket ederse, Allah’ın izniyle şeytanlar o kimseye zarar vermekten ümitlerini keserek onun peşini bırakıverirler.

İlave bilgi için tıklayınız:

İbadetlere vadedilen netice ve sevaplara kavuşmanın şartları ...

Duanın manası ve hikmeti nedir?

Duadaki ince sır nedir? Her dua kabul olur mu?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun