Şeytanın uzaklaştığı dua hadis mi?

Şeytanın uzaklaştığı dua hadis mi?
Tarih: 02.07.2022 - 12:18 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bismillahi, tevekkeltü alallahi, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah diyen kimseden şeytanın uzaklaşacağı doğru mu?
- Böyle bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis şöyledir:

Evden çıkarken “Bismillahi, tevekkeltü alallahi, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah” diyen, tehlikelerden korunur ve şeytan ondan uzaklaşır. (Tirmizi)

Kim evinden çıkarken: " بسم الله تَوَکَّلتُ علی اللهِ، وَلاَ حول ولا قُوَّة إِلَّا بالله / Bismillahi tevekkeltü alallah vela havle vela kuvvete illa billah = Allah’ın adıyla Allah’a güvendim, Allah’a dayandım çaba ve güç gösterebilmemiz ancak Allah’ın izni iledir." derse kendisine (bir melek tarafından), "İhtiyaçlarının karşılandı, koruma altına alındın." denilir ve şeytan o kimseden uzaklaşır. (Tirmiz, Deavat, 34)

Ebu Davud'un rivayetinde, şu ilave vardır:

“Şeytan, bir başka şeytana şöyle der: Allah'ın kendisine hidayet ettiği ve kötülükten korunan bir adama ne yapabilirsin!” (Ebu Davud, Edeb, 102-103)

Tirmizi bu hadisin sıhhatiyle ilgili olarak, “Bu hadis hasen sahih gariptir, ancak bu şekliyle bilmekteyiz.” demiştir. (bk. Tirmizi, a.y.)

Bu hadis-i şeriften anlaşılıyor ki, kişi evinden, iş yerinden yani bulunduğu yerden başka bir yere çıkarken, bu duayı okur ve duaya uygun hareket ederse, Allah’ın izniyle şeytanlar o kimseye zarar vermekten ümitlerini keserek onun peşini bırakıverirler.

İlave bilgi için tıklayınız:

İbadetlere vadedilen netice ve sevaplara kavuşmanın şartları ...

Duanın manası ve hikmeti nedir?

Duadaki ince sır nedir? Her dua kabul olur mu?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun