Hz. Ebu Derda'nın, belalardan korunma duasını yazar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bahsedilen dua, kaynaklarda geçmektedir. Dua şöyledir:

اَللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّى لَا إِلَهَ إِلَّا اَنْتَ عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَأَنْتَ رَبُّ الْعَرْش الْعَظِيمْ

لا حول وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمْ مَا شَاءَ اللهُ كَانَ وَمَا لَمْ يَشْأَ لَمْ يَكُنْ

أَعْلَمُ أَنَّ اللهَ عَلَى كُلِّ شَْئٍ قَدِيرْ وَ أَنَّ اللهَ قَدْ أَحَاطَ بِكُلِّ شَْئٍ عِلْماً

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ نَفْسِي وَمِنْ شَرِّ كّلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا

إِنَّ رَبِيّ عَلَى صِرَاطٍ مُسْتًقَيمْ

"Allâhümme ente Rabbî! Lâ ilâhe illâ ente. Aleyke tevekkeltü ve ente Rabb'ül-arşi'l-kerîm. Mâşâa'l-lâhu kâne ve mâ lem yeşe’ lem yekün; ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ bi'l-lâhi'l-aliyyi'l-azîm. A'lemü enne'l-lâhe alâ külli şey'in kadîr; ve ennellâhe kad ehâta bikülli şey'in ilmâ! Allâhümme innî eûzu bike min şerri nefsî ve min şerri külli dâbbetin. Ente âhizün binâsıyetihâ. İnne Rabbî alâ sırâtın-müstakîm!"

"Ey Allah'ım! Sen benim Rabb'imsin! Senden başka ilah yoktur. Ben sadece sana dayanıp güvendim. Sen yüce arşın sahibisin! Allah neyi dilerse o olur; dilemediği ise olmaz. Hakiki güç ve kuvver yüce Allah'a aittir. Ben biliyorum ki Allah'ın her şeye gücü yeter ve O'nun ilmi her şeyi kuşatır.   Ey Allah'ım! Ben nefsimin şerrinden sana sığınıyorum. Ayrıca perçemleri senin elinde olan diğer bütün canlılardan da sana sığınıyorum. Şüphe yoktur ki benim Rabb'im doğru yola [ulaştırandır]." (Beyhaki, el-Esma ve's-Sıfat, hadis no: 344)