Kadir gecesinde okunacak duanın okunuşu nasıl olmalıdır?

Tarih: 09.05.2021 - 00:18 | Güncelleme:

Soru Detayı

Bazı yerlerde "Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni" yazıyor.
Bazı yerlerde de "Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî" yazıyor. 
İki şekilde de hadis rivayeti var mı, hangisi doğru? Asıllarıyla yazarsanız memnun olurum.
Ayrıca Kadir gecesinde okunması sünnet olan başka dualar var mı? Varsa aslını ve mealini yazar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu duanın sünnetteki şekli şöyledir:

 اللَّهُمَّ إِنَّكَ عُفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî

Rivayete göre, Hz. Aişe “Ya resulallah! Eğer kadir gecesinin hangisi olduğunu kesin olarak bilsem ne söyleyleyecğim?” diye sormuş ve Peygamber (asm) Efendimiz:

  اللَّهُمَّ إِنَّكَ عُفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عني duasını oku!” diye cevap vermiştir. (Tirmizi, hno: 3513; Nesai, hno: 7665; İbn Hanbel, hno: 25384)

İslam alimlerinin “Kerîm” fazlalığıyla okudukları duanın şekli ise şöyledir:

اَللَّهُمَّ اِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّى

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni

Şüphesiz bu kelimenin kullanılmasında da hiçbir beis yoktur. Kuvvetli ihtimalle bu kelime -hadisin metninde olmasa da- bir kısım mahtut hadis nüshalarında bulunmuş olabilir. Nitekim, İbn Hanbel’in Müsned’ini (Müessestü’r-risale) tahkik eden muhakkikler bu hadisi rivayet ettikleri yerde şu notu düşmüşler:

 “(Mahtu) nüshada “kerîm” lafzı da vardır. (a.g.e, 42/236).

“Kerîm” kelimesini de kullanan bazı kaynaklar şöyledir:

İbnu’l-esir, Camiu’l-Usul, 4/324; el-Umrani, el-Beyan fi mezhebi’ş-Şafii, 3/568; el-Hazin, Tefsir, 4/452; İbnu’l-Kayyim, Bedaiu’l-Fevaid, 2/143; Hatib Şirbîni,  el-İkna’, 1/247; el-Emiru’s-San’ânî, et-Tahbir, 4/268; Tahtavî, Haşiyetu Merakî’l-felah, s. 401)

Not: Göre bildiğimiz kadarıyla, bu alimlerin çoğu, Hz. Aişe ile ilgili hadisi (kaynak vermeden) zikrediyor ve “Kerim” lafzını da kullanıyorlar.

Kadir gecesi ve diğer zamanlarda çok sevaplı olan bazı dualar:

 سَيِّدُ الِاسْتِغْفَارِ أَنْ تَقُولَ: اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ، وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ، أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ، وَأَبُوءُ لَكَ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي، فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ 

“Allah’ım! Sen benim rabbimsin; senden başka ilah yoktur. Beni sen yarattın. Ben senin kulunum, gücüm nisbetinde senin ahdin ve vadin(misak-ı ezelîde şeriksiz rububiyetine dair verdiğim söz ve Kur’an’da verdiğin bütün vaadlerinin doğru olduğuna dair getirdiğim iman) üzerindeyim. Yaptığım kötülüklerin şerrinden sana sığınırım. Senin bana ikram ettiğini nimetlerini itiraf ediyorum ve sana günahlarımı da itiraf ediyorum. Ne olur beni bağışla, şüphesiz senden başka bağışlayan/affeden yoktur...” (Buhari, 6307) 

Sabah-Akşam okunması çok faziletli bir dua:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي دِينِي وَدُنْيَايَ وَأَهْلِي وَمَالِي، اللَّهُمَّ اسْتُرْ عَوْرَاتِي وَآمِنْ رَوْعَاتِي، اللَّهُمَّ احْفَظْنِي مِنْ بَيْنِ يَدَيَّ، وَمِنْ خَلْفِي، وَعَنْ يَمِينِي، وَعَنْ شِمَالِي، وَمِنْ فَوْقِي، وَأَعُوذُ بِعَظَمَتِكَ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْتِي 

“Allah’ım! dünya ve ahirette senden afiyet dilerim. Allah’ım! Dinim ve dünyam hakkında, ailem ve malım hakkında senden af ve afiyet dilerim. Allah’ım! Kusurlarımı ört, korkulardan emin eyle!  Allah’ım! Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, üstümden beni muhafaza eyle! Yerin dibine geçirilmekten senin azametine sığınırım.” (Ebu Davud, 5074)

Son olarak Risale-i Nur’dan şu hakikate dikkat etmekte fayda vardır:

“Ramazan’ın sıyamı, dünyada âhiret için ziraat ve ticaret etmeğe gelen nev'-i insanın kazancına baktığı cihetteki çok hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki: Ramazan-ı Şerifte sevab-ı a'mal, bire bindir. Kur'an-ı Hakîm'in nass-ı hadîs ile herbir harfinin on sevabı var; on hasene sayılır, on meyve-i Cennet getirir. Ramazan-ı Şerifte herbir harfin, on değil bin ve Âyet-ül Kürsî gibi âyetlerin herbir harfi binler ve Ramazan-ı Şerifin Cum'alarında daha ziyadedir. Ve Leyle-i Kadir'de otuzbin hasene sayılır” (Mektubat, 401 - 402 )

Fazla detaylara girmeden şunu öneriyoruz: Kadir gecesinde 17 defa ayetü’l-kürsiye okumak ayrı bir kazanç kapısıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun