Sevabını açıklamama Allah izin vermedi, sözü hadis mi?

Soru Detayı

"Allahümme lekel hamdü kema tekulü ve hayran mimma nekul. Allahümme leke salati ve nusuki ve mahyayi ve memati. ve leke rabbi turasi. Allahümme neuzü bike min azabil kabri min şetatil emr. Allahümme nes'elüke min hayri ma tecri birruhi."
- Fazileti: "İsa (as) buyurdu ki: Bu duanın faziletini, sevabını Allah (c.c) açıklamama izin vermedi. Çünkü kullar bu duanın sevabını anlayamazlar. Çok önemlidir."
- Bu zikrin fazileti sahih bir hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali’nin bildirdiğine göre, Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimiz, Arafat akşamı vakfe yerinde şöyle dua ederdi:

‏ اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ كَالَّذِي تَقُولُ وَخَيْرًا مِمَّا نَقُولُ

 اللَّهُمَّ لَكَ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَاىَ وَمَمَاتِي وَإِلَيْكَ مَآبِي وَلَكَ رَبِّ تُرَاثِي

 اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَوَسْوَسَةِ الصَّدْرِ وَشَتَاتِ الأَمْرِ

 اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا تَجِيءُ بِهِ الرِّيحُ ‏

“Allahümme lekel hamdü kellezî tekûlu ve hayran mimmâ nekûlu.

Allahümme leke salâtî ve nüsükî ve mehyâye ve memâtî ve ileyke meâbi ve leke Rabbi türâsî.

Allahümme innî eûzu bike min azâbil kabri ve vesvesetis-sadri ve şetâtil emri.

Allahümme innî eûzu bike min şerri mâtecidu bihirrîhu.”

“Allah’ım, senin buyurduğun gibi ve bizim söylediğimizden daha hayırlı biçimde sana hamdolsun.

Allah’ım namazım tüm ibadetlerim hayatım ve ölümüm senin içindir. Dönüşüm sanadır. Her türlü varlığım sana kalacaktır.

Allah’ım kabir azabından kalbimin vesvesesinden işlerimin dağınıklığından sana sığınırım.

Allah’ım rüzgarın getireceği afetlerin şerrinden sana sığınırım.” (Tirmizî, Deavat,  92, h. no: 3748)

Tirmizi: “Bu hadis bu şekliyle garibtir. Senedi de sağlam değildir.” diyerek, bu rivayetin senedinin zayıflığına dikkat çekmiştir. (bk. Tirmizi, a.y)

Çünkü senedinde geçen Kays b. Rebi’nin yaşlanınca hafızasının zayıfladığı söylenmiştir. (Mubarekfuri, Tuhfetü'l-ahvezi, ilgili hadisin şerhi)

Nevevi ise, bu hadis rivayetinin senedi zayıf ise de manası sahihtir demiştir. (el-Mecmu, 8/114)

Not: Soruda geçen bu rivayetin faziletiyle ilgili Hz. İsa aleyhisselamdan nakledilen ilave bilgiyi bakabildiğimiz kaynaklarda bulamadık.