Münafık alametinden kurtaran dua sahih mi?

Soru Detayı

- Allahümme inni e'uzu bike minel-nifakı ve şerril-nifakı ve min fitnetil-nifakı ve min şerri fitnetil-nifakı.
- Bu duayı yıllar önce bir cami hocası önermişti. Sabah akşam 3'er kere söyle münafık alametinden kurtulursun demişti.
- Şimdi ben bu duayı araştırdım fakat bir hadiste bu duayı bulamadım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz kaynaklarda bu anlamda bir hadis-i şerif bulamadık. Ancak bu duayı okumanın bir sakıncası yoktur, okumaya devam edebilirsiniz.

Duanın Arapçası:

اللهم اني اعوذ بك من النفاق و شر النفاق ومن فتنة النفاق  ومن شر فتنة النفاق

Manası:

Allah'ım münafıklıktan, münafıklığının şerrinden, münafıklığın fitnesinden ve münafıklık fitnesinin şerrinden sana sığınırım beni bunlardan muhafaza eyle.

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin nifaktan Allah’a sığınmamızı öğrettiği bir duası şöyledir:

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الشِّقَاقِ وَالنِّفَاقِ وَسُوءِ الْأَخْلاَقِ

Allahümme innî eûzü bike mine’ş-şikaki ve’n-nifaki ve sûi’l-ahlâk. Allah’ım! (haktan) ayrılmaktan, iki yüzlülükten ve kötü ahlaktan sana sığınırım. (1)

Müslüman kimseye nifak alameti var diye münafık oldu denilmez ve denilmemeli.

Münafıkların özelliklerinden bahseden hadislerden birine göre, münafığın alameti üçtür, konuştuğu zaman yalan söyler, vaat ettiğinde sözünde durmaz. Kendisine bir şey emanet edilince emanete hıyanet eder.(2)

Âlimlerimizin açıklamasına göre, hadisteki "münafık" isimlendirmesi mecazidir. Yani "bu özellikleri taşıyan kimse münafık gibidir" denilmiştir. Hadiste zikredilen nifaktan maksat da fiil ve amel bakımından nifaktır, inanç ve itikat açısından değildir.

Buna Hz. Ömer'in Hz. Huzeyfe'ye ''Bende nifaktan bir şey biliyor musun?" demesi delildir. Zira Hz. Ömer burada itikadi değil, ameli nifakı kastetmiştir.(3)

Nitekim Hz. Peygamber Efendimiz (asm) de bu kimseler hakkında münafık oldu denmesini yasaklamıştı.(4)

Öyleyse üzerinde bu tür nifak özelliklerini taşıyan, Allah’ın emir ve yasaklarına uymada gevşek davranan kimselere "münafık oldu" tabiri yerine "münafığa benzedi" ifadesini kullanmak daha uygun olacaktır.(5)

Demek ki, böyle kimsenin nifakı genel olmayıp sadece yalan söylediği, sözünden döndüğü ve emanete hıyanet ettiği zamanla ilgili bir özelliğidir. İşte buna ameli nifak deniyor.

Kaynaklar:

1) Ebu Davud, Vitr 32.
2) Buhari, İman, 24; Müslim, İman, 109; Tirmizi, İman, 14.
3) İbn Hacer, Fethu'l-bari, 1/113.
4) Buhari, Salat, 46; Müslim, Salat 36.
5) Nevevi, Şerhu Müslim, 2/46-47; Ayni, Umdetü’l-kari, 1/254, 255.