Neden diğer semavi dinlerde Allah'ın adı farklıdır?

Soru Detayı

- Müslümanlıkta tanrının ismi Allah (cc), Musevilikte Yehova; bu normalde de farklı mıydı?

- Neden Allah(cc)'ın ismi her semavi dinde aynı değil?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Semavi dinler farklı lisanlarla inmiştir.

“Biz her peygamberi, kendi milletinin lisanı ile gönderdik, ta ki onlara hakikatleri iyice açıklasın.” (İbrahim, 14/4)

mealindeki ayette bu gerçeğe vurgu yapılmıştır.

Başka başka dillerle vahyin indirilmesi zorunlu olduğuna göre, Allah’ın muhataplarına tanıtma amacına yönelik olarak kullanılan Allah’ın isim ve sıfatlarının da söz konusu muhatapların anlayacağı dilden olması hikmetin gereğidir.

Bununla beraber, şunu da vurgulayalım ki, hiçbir dinde Kur’an’da olduğu kadar Allah’ın farklı isim ve sıfatlarına yer verilmemiştir. Bu da Kur’an’ın kıyamete kadar olan hâkimiyetinin geniş alanı, en son din olmaktan kaynaklanan geniş kapsamı, önceki bütün semavi dinlerin temel esaslarını ihtiva etmekten kaynaklanan geniş perspektifi, muhataplarının ilim, irfan, görgü seviyelerinden kaynaklanan geniş vizyonunun tabii ve hikmetli bir sonucudur.

Bütün bu geniş misyon ve vizyonlar sebebiyle, Kur’an’da / İslam’da Allah’ın isim ve sıfatları için kullanılan kelimelerin muhtevası da çok geniş bir mana hazinesine sahip olmuştur.