Burma'daki kardeşlerimize manevi destek için hangi duaları okuyalım?

Soru Detayı

- Son yıllarda Burma'daki kardeşlerimizin başına gelen son derece korkunç, acı dolu ve yürek yaralayan hallerini televizyon ekranlarından takip ediyoruz. Anladığımız kadarıyla Hz. Yusuf'un zamanındaki gibi Budistler, halkın arasına fitne sokarak, Ehli-kitabı toplumdan dışlamaya, eziyet etmeye ve dahası onlara kanlı cinayetler eylemini gösterecek kadar ileri gidiyorlar. Halkın arasına girerek, mağazalara, restorantlara,. vb. giderek Müslümanlarla alışveriş yapmamalarını ve onların yerel halk için bir tehdit oluşturduğunu iddia ederek yerel halkı, kardeşlerimize karşı kışkırtmaya çalışıyorlar. Cinayetlerin zulümlerin ve katliamların sonu bitmek bilmiyor. Resimde, yerde kanlar içinde yatan annesinin öldüğünü idrak edemeyen bir bebeğin süt emmeye çalıştığını gösterdiklerinde kendimi daha fazla tutamadım...

- Sizlerden nasıl Burma'daki kardeşlerimize manevi destek verebileceğimizi soracağım; nasıl dua edilmeli?

- Kur'an’dan ve hadislerden yola çıkarak bize bir yol gösterir misiniz? (Tayvan - Taipei)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Buhari (Daavat, 37)  ve  Müslim'in (Zikr, 83) İbn Abbas’tan rivaye ettiğine göre, Hz. Peygamber (asm) bela / sıkıntı ve musibetlerin defi için şu duayı okumayı tavsiye etmiştir:

لاَ إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ العَظِيمُ الحَلِيمُ، لاَ إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ رَبُّ العَرْشِ العَظِيمِ، لاَ إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ رَبُّ السَّمَوَاتِ وَرَبُّ الأَرْضِ، وَرَبُّ العَرْشِ الكَرِيمِ

Okunuşu:

“Lâ ilahe ille'llâhu'l-Azîmu'l-Halîm. Lâ ilahe ille’llahu Rabbu'l-Arşı'l-Azîm. Lâ ilahe ille'llâhu Rabbu's-Semâvâti ve Rabbu'l-Ârdı Ve Rabbu'l-Arşi’l-Kerim.”

Türkçe Anlamı:

“Azîm ve Halîm olan Allah’tan başka ilah yoktur. Büyük Arş'ın Rabbi olan Allah’tan başka ilah yoktur. Göklerin Rabb'i, Yer'in Rabb'i ve Kerîm Arş'ın Rabb'i olan Allah’tan başka ilah yoktur."

Not: Bu duayı sabah, akşam namazlarından sonra ve bir de teheccüd namazlarından sonra seksen sekiz defa okuyup, o kardeşlerimizin kurtuluşu için dua etsek faydalı olur inşaallah!

- Hz. Enes'in bildirdiğine göre, adamın biri namaz kıldıktan sonra şu duayı okudu:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنَّ لَكَ الْحَمْدُ، لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ الْمَنَّانُ، بَدِيعُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ، يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ، يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ

Okunuşu:

“Allahumme inni Eselüke bi Enne Leke’l-Hamdu, Lâ ilahe illa ente’l-Mennanu Bediu’s-semavati ve’l-ardi, Ya Ze’l-Celali ve’l-İkram”

Türkçe Anlamı:

"Allah'ım!.. Senden istiyorum. Hamd sanadır, senden başka ilâh yoktur. Sen, ihsanı bol olan, gökleri ve yeri harika bir şekilde yaratan, celâl ve ikram sahibisin. Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah'ım!.."

Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.m.), buyurdu ki: “Biliyor musunuz, bu adam ne ile dua etti?” Onlar da “Allah ve Resulü en iyisini bilir.” dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.m.) şöyle buyurdu:

“Nefsimi kudret elinde tutan Allah'a yemin ederim ki o, Allah'a en büyük ismiyle dua etti. O ism-i a'zam (en büyük isim) ki onunla çağrıldığı zaman cevap verir ve onunla istenildiği zaman ihsanda bulunur." (Ebu Davud, el-Vitr, 23; et-Tirmizî, ed-Daavat, 100; Ahmed b. Hanbel, III/120.)

Bu duayı yukarıda zikrettiğimiz vakitlerde defalarca okuyup sonra kardeşlerimizin kurtuluşu için dua etsek güzel neticeler alınır inşaallah!..

- Hz. Eyyüb (Enbiya, 21/83) ve Hz. Yunus (Enbiya, 21/87)’un duaları ile dua etmek çok makbul bir yakarma yoludur:

رَبِّى اَنِّى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

"Bana gerçekten zarar dokundu. Sen ise merhametlilerin en merhametlisisin.”

 لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

"Senden başka ilâh yoktur. Seni her türlü noksandan tenzih ederim. Gerçekten ben kendine zulmedenlerden oldum.”

- Bir de dualardan önce ve sonra Hz. Peygambere salavat getirmek, duanın makbul olmasını sağlayan önemli bir unsurdur.

Rabbimiz, dünyanın her tarafında inim inim inleyen mazlum ve mağdur olan Müslümanlara ve bütün mazlumlara yardım eylesin ve onları bu haksızlıklardan bu zulümlerden kurtarsın, inşaallahurrahman! ÂMİN!..