Her namazın ardından okunan hasbiye duası hadis mi?

Soru Detayı

- Bazı internet sayfalarında her namazdan sonra okunması tavsiye edilen hasbiye duasından bahsediliyor. Beşi dünya için beşi de ahiret için yapılan bu duanın tamamı nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hakim et-Tirmizi'nin "Nevadiru’l-usul" isimli kitabında naklettiğine göre Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Her namazın ardından şu on sözü söyleyen kimse, Yüce Allah'ın isteklerinin karşılığını ve mükafatını verdiğini görecektir. Bu sözlerden beşi dünya beşi de ahiretle ilgilidir:

 حَسْبِيَ اللَّهُ لِدِينِي
حَسْبِيَ اللَّهُ لِدُنْيَايَ
حَسْبِيَ اللَّهُ لِمَا أَهَمَّنِي
حَسْبِيَ اللَّهُ لِمَنْ بَغَى عَلَيَّ
حَسْبِيَ اللَّهُ لِمَنْ حَسَدَنِي
حَسْبِيَ اللَّهُ لِمَنْ كَادَنِي بِسُوءٍ
حَسْبِيَ اللَّهُ عِنْدَ الْمَوْتِ
حَسْبِيَ اللَّهُ عِنْدَ الْمَسْأَلَةِ فِي الْقَبْرِ
حَسْبِيَ اللَّهُ عِنْدَ الْمِيزَانِ
حَسْبِيَ اللَّهُ عِنْدَ الصِّرَاطِ
حَسْبِيَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَإِلَيْهِ أُنِيبُ

"Hasbiyallahu li-dini
Hasbiyallahu li-dünyaye
Hasbiyallahu lima ehemmeni
Hasbiyallahu li men beğa aleyye
Hasbiyallahu li men hasedeni
Hasbiyallahu li men kadeni bi suin
Hasbiyallahu ındel mevti
Hasbiyallahu ındel mes'eleti fil kabri
Hasbiyallahu ındel mizani
Hasbiyallahu ınde's-sırati
Hasbiyallahu la ilahe illa huve aleyhi tevekkeltu ve ileyhi ünib."

Dinim için Allah’ım bana yeter.
Dünyam için Allah’ım bana yeter.
Derdim ve sıkıntım konusunda Allah bana yeter.
Bana saldırana karşı Allah bana yeter.
Bana haset edene karşı Allah bana yeter.
Bana kötülük düşünene karşı Allah bana yeter.
Ölüm anında Allah bana yeter.
Kabirde sual sorulacağı anda Allah bana yeter.
Amellerin tartılacağı anda Allah bana yeter.
Sıratı geçerken Allah bana yeter.
Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilah yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim ve O'na yöneliyorum.
 (Hakim et-Tirmizî, Nevadir, 2/274)

Acluni, bu rivayeti eserine almış, ancak sıhhati konusunda herhangi bir şey dememiştir. (Keşfu’l-hafa, 1/404-405, no: 1134)