Beş tevhid hadisi sahih mi?

Soru Detayı

- Aşağıya alıntıladığım hadisle ilgili bir bilginiz var mı?
- Hadisin sıhhati konusunda bilgi verebilir misiniz?
"Ebû Hüreyre (Radıyallahu Anh) dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasûlüllâh (S.A.V.) parmaklarıyla beş (tevhid kelimesini ) sayarak şöyle buyurmuştur : “ Her kim : ‘Bir olan Allâh’tan başka hiçbir ilâh yoktur, Allâh her şeyden büyüktür. Bir olan Allâh’tan başka ilâh yoktur. Allâh’tan başka hiçbir ilâh yoktur, O’nun hiçbir ortağı yoktur. Allâh’tan başka hiçbir ilâh yoktur, mülk O’na aittir, hamd O’na mahsurdur. Allâh’tan başka hiçbir ilâh yoktur, Allâh’ın yardımı olmadan hiçbir günahtan dönüş ve hiçbir ibadete kuvvet yoktur’ derse, işte her kim bunları bir gün içinde yahut bir gece içerisinde veya bir ay içinde söyle de sonra o gün içinde yahut o gecede veya o ay içerisinde ölürse, kendisi için günahları bağışlanır (günahsız olarak Allâh’-u Te’âlâ’ya kavuşur).”
- Bu duayı okuyan her türlü dünyanın dert ve tasasındna kurtulur. Her türlü hayırlı dileğin kabulü için okunur. Katı kalplerin yumuşamasını isteyenler okuyabilir. Bütün günahlarına affı için okunabilir. (Hatib Tarihu Bağdat, no 597, 2/181; Nesâi,es- Sünenü’l-kübra, no: 9773, 6/12; Şemsüddin Muhammed ibnü’l-Cezeri, el-Hısnü’l-hasin,sh:38,-Hazinetü’l-esrar hamişi-)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen konuyla ilgili sahih rivayetler vardır. (bk. Müslim, h. no: 2071; Tirmizi, h. no: 3468; Hakim, Müstedrek, 1/502)

Bu rivayetlerden biri şöyledir:

“Her kim günde yüz kere 'Allah’tan başka gerçek ilah yoktur, ancak Allah vardır, O tektir. Onun ortağı yoktur. Saltanat O’nundur, hamd ona mahsustur. Hayat verip öldüren O’dur ve onun her şeye gücü yeter.' derse on köle hürriyetine kavuşturma sevâbı verilir, ayrıca yüz sevap yazılır, yüz günahı silinir. Bu okuduğu şey o gün boyunca akşama kadar şeytandan korunma olur. Bundan daha fazlasını bir kimse yapmadıkça ondan fazla sevap kazanamaz.” (Buhârî, Deavat 27; Müslim, Zikr 17)

Soruda geçen ve meali verilen rivayetin aslı şöyledir:

مَنْ قَالَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ، والله أكبر، لا إله إلا اللَّهُ وَحْدَهُ، لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ لا شَرِيكَ لَهُ، لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ، يَعْقِدُهُنَّ خَمْسًا بِأَصَابِعِهِ، ثُمَّ قَالَ مَنْ قَالَهُنَّ فِي يَوْمٍ أَوْ لَيْلَةٍ أَوْ شَهْرٍ ثُمَّ مَاتَ مِنْ ذَلِكَ الْيَوْمِ، أَوْ تِلْكَ اللَّيْلَةِ، أَوْ ذاك الشهر، غفر له ذنبه

Bu rivayetin son derece garip olduğu ifade edilerek zayıflığına dikkat çekilmiştir. (bk. Hatib, Tarihu Bağdat, no 597, 2/181)

Bu gibi rivayetlerin nasıl anlaşılması gerektiği konusunda bilgi için tıklayınız:

İbadetlere vadedilen netice ve sevaplara kavuşmanın şartları ...